Маловисківська ЗШ №4 І-ІІІ ступенів
Відкритий урок з математики для учнів 3
класу на тему:
«Алгоритм
виконання письмового віднімання. Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу
через розряд. Задачі, що містять числові дані в таблиці. Задачі на знаходження
периметра прямокутника».
Вчитель початкових класів
Мельник Т.М.
Тема: Алгоритм виконання письмового
віднімання. Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через розряд. Задачі,
що містять числові дані в таблиці. Задачі на знаходження периметра
прямокутника.
Мета: формувати компетентності:
Ключові:
вміння вчитися: самоорганізація до навчальної
діяльності;
соціальна: вчити учнів працювати в парі (групі), самостійно ;
загальнокультурна: ефективно застосовувати навички мовлення та норми мовної культури;
здоров'язбережувальна (життєві навички, що сприяють соціальному здоров'ю)
- слухати пояснення вчителя,
а у разі необхідності звертатися
з проханням про
індивідуальне консультування
Предметні: закріпити вміння
письмово додавати двоцифрові і трицифрові числа без переходу через розряд,
познайомити з алгоритмом виконання письмового віднімання, навчити письмово
віднімати двоцифрові і трицифрові числа без переходу через розряд,
вдосконалювати вміння розв’язувати задачі, що містять числові дані в таблиці та
задачі на знаходження прямокутника, розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять,
виховувати сумлінне ставлення до праці, прагнення до успіху через
наполегливу працю.
Обладнання: малюнковий план
уроку, алгоритм виконання письмового віднімання, картки з виразами
, таблиця зі схемою – опорою до задачі.
Тип уроку: комбінований.
Хід
уроку
І. Організація класу
Всі почули ви дзвінок,
він покликав на урок.
Кожен з вас приготувався на перерві постарався.
Зараз сядуть лиш дівчата,
А за ними і хлоп'ята
Побажаємо удачі,за роботу, в добрий час.
II . Перевірка домашнього завдання.
— Поясніть алгоритм письмового додавання.
— Давайте перевіримо результати, які отримали при
обчисленні значень виразів:
– Зачитайте
найбільше число (858)
– Найменше число
(399)
– Зачитайте
вираз, при обчислені якого отримали число 589. (276+313)
– Яке число
отримали при обчисленні виразу 351 + 442 (793)
— Яке рівняння склали для розв’язання задачі? (х
- 365 = 124)
– Зачитайте
відповідь задачі. (489 кг борошна було в пекарні спочатку).
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності
Учитель.
–
Сьогодні на уроці ми будемо виконувати багато цікавих завдань, тому
працюватимемо за таким планом:
1. Усний рахунок
2. Каліграфічна хвилинка
3. Математичний диктант
4. Нова тема
5. Робота з підручником
6. Фізкультхвилинка
7.Закріплення вивченого
8. Підсумок уроку
9. Домашнє завдання.
ІV. Актуалізація опорних знань
1. Усний рахунок
Щоб
дізнатися, що то за прислів’я, розв’яжіть приклади.
130 -70=60 ( Без )
60 + 230 =290 (нема)
290 – 140 = 150 ( труда)
150 + 430 = 580 (плода)
– Тепер розставте
числа у порядку зростання і прочитайте прислів’я.
– Що означає
це прислів’я? (Нічого в житті не можна досягти, якщо не докласти зусиль).
Отже, це і буде девізом нашого уроку:
2. Каліграфічна
хвилинка.
– Ще одним з
секретів Математики є правильне, каліграфічне написання цифр (с.67), але
спочатку запишемо дату. ( 13 листопада )
999, 998, 997 …
– На скільки
зменшується кожне наступне число?
– Яка цифра в цих
числах повторюється найчастіше? (9)
– Допишіть ще чотири
трицифрових числа.
– Пам’ятаємо, що
цифри не виходять за межі клітинки.
– Кожна цифру
числа пишемо в окремій клітинці. Між числами відступаємо 1 клітинку.
– Діти, перевірте
чи правильно ви записали.
– Порівняйте свої цифри із зразком, якщо у вас так
само, то поставте на полях 1 бал.
3. Математичний
диктант.
• Записати числа, які містять:
– 3 сотні і 4
одиниці;
– 8 десятків і 6
одиниць;
– 9 сотень;
– 7 сотень і 9
десятків;
• Збільшити на 1 число 194
• Зменшити на 1 число 717
• Записати наступне число до числа 199
• Записати попереднє число до числа 600.
• Записати: найменше трицифрове число, найбільше
трицифрове число.
(Самоперевірка) Взяли олівчики і
звіримо .
Відповіді: 304, 86, 900, 790, 195, 716, 200,599, 100,
999.
– Якщо у вас немає
жодної помилки на полях поставте 2 бали, якщо 1
помилка 1 бал.
4. Постановка проблеми.
-
Подивіться всі на вираз
на дошці
685 – 164 =
Чи можете ви швидко знайти різницю цих чисел?
Висновок: обчислення складне, потрібно запам’ятовувати багато проміжних результатів,
а тому краще обчислювати письмово.
V. Вивчення нового матеріалу
Тема уроку: Письмове віднімання трицифрових чисел без переходу через
розряд. Задачі на знаходження периметра прямокутника.
1. Підготовча
робота.
– Щоб
навчитися швидко та правильно письмово віднімати трицифрові
числа ознайомимося з алгоритмом виконання письмового віднімання.
– Назвіть
компоненти при відніманні.
Алгоритм виконання
письмового віднімання
1. Запишіть від’ємник під зменшуваним так,
щоб одиниці були записані під одиницями, десятки під десятками, сотні під
сотнями.
2. Одиниці відніміть від одиниць і знайдений результат
запишіть під одиницями.
3. Десятки відніміть від десятків і знайдений результат
запишіть під десятками.
4. Сотні відніміть від сотень і знайдений результат
запишіть під сотнями.
_ 685
164
521
– Отже, давайте зробимо висновок:
При письмовому відніманні віднімати починаємо з
розрядів – з одиниць. Результати віднімання записуємо під відповідними
розрядами.
–
Давайте перевіримо наші дослідження з висновками науковців і прочитаємо правило на с.66.
–
Що з правила ми повинні запам’ятати?
Зверніть увагу,
це ми віднімали трицифрові числа.
А якщо треба буде відняти від
трицифрового двоцифрове, то як ми це запишемо?
685 – 64 =
Скільки сотень в числі 64?
Отже, записувати від’ємник починаємо під десятками.
5. Первинне
закріплення.
1) Виконати віднімання у стовпчик з коментуванням.
– Давайте
застосуємо нові знання і обчислимо приклади №422 на с.66.
( 4 стовпчик — з поясненням)(1
учень біля дошки )
165 – 54=111
379 – 257=122
496 – 83=413
2) Робота по варіантах
І варіант ІІ варіант
264 –
132=132 457 –
345=112
575 – 342=233
873 –
561=312
687 – 475=212
996 -
764=232
– Давайте звіримо
отримані результати
– Якщо ви не
зробили помилок на полях поставте 2 бали, якщо є 1
помилка, то 1 бал.
VI. Фізкультхвилинка
VII. Закріплення та узагальнення вивченого
Наступним етапом нашого уроку буде робота в групах.
Задача с.67, № 424.
1. Робота в групах
Група 1 - № 424 (1)
Група 2 - №424(2)
Група 3 - №424 (3)
Група 4 -№ 424 (1)
–
Пам’ятайте, що обчислення ми вже виконуємо в стовпчик.
Презентація груп. (1 бал)
VIII. Розвиток математичних знань
1)
Робота над задачею 425
Продуктивність праці
|
Час роботи
|
Загальний виробіток
|
||
?
|
|
5 год
|
35 холод.
|
?
|
?, на 1х.більше,
|
3 год
|
?
|
—Прочитайте задачу.
—Про що в ній ідеться?
—Розгляньте таблицю, за допомогою якої записана
коротка умова задачі.
—Давайте пригадаємо, що таке продуктивність праці?
—Яким є головне питання задачі?
—Чи можемо відразу відповісти на питання задачі? (Ні)
—Чому? (Тому що нам невідомо, скільки холодильників
виготовляють за 1 год. праці)
—Це ми можемо знайти?
—Якою дією? (ділення)
—Що сказано про продуктивність праці у наступні 3
години? (Вона зросла на 1 холодильник.)
—Отже, як ми можемо це знайти? Якою дією? (додавання)
—Що ще нам треба дізнатися?(Скільки холодильників
виготовили за наступні 3 години)
—Як ми це знайдемо? Якою дією? (множення)
—А тепер ми можемо відповісти на головне запитання
задачі?
—Якою дією? (додавання)
Розв'язання задачі діти записують у зошиті, один учень
працює білі дошки. В.р. працює самостійно.
1) 35 : 5 = 7 (х.) — продуктивність праці спочатку;
2) 7 + 1 = 8 (х.) — стала продуктивність праці;
3) 8 • 3 = 24 (х.) — виготовили за наступні 3 години;
4) 35 + 24 = 59 (х.)
Відповідь: 59 холодильників було виготовлено на заводі
за робочий день.
Вправи для очей.
2) Робота з геометричним матеріалом.
Задача 426.
- Як
знайти його периметр? (Додати довжини всіх сторін ).
- Ми
можемо одразу дати відповідь на запитання задачі?
-
Чому?
-
Розв’яжіть задачу самостійно?
Робота для
самостійного опрацювання
Ш. — 4 см
Д. —? на 3 см більша
Р =?
Розв’язання
1) 4 + 3 = 7 (см) — довжина прямокутника;
2 )Р = 4▪2 + 7▪2 = 8 + 14 =22 (см)
Відповідь: Р = 22 см.
Накреслити такий прямокутник.
Перевіримо отриманий результат. (2 бали)
IX. Підсумок уроку
§ Що нового навчилися на
уроці?
§ Чи сподобалось вам письмово
віднімати трицифрові числа?
§ Який алгоритм цього
віднімання?
§ Чи цікаво було виконувати
завдання? Які?
Тест (2 бали)
Виконайте віднімання у стовпик .
Коли обчислите , дізнаєтеся, що я хочу сказати кожному
з вас!
738 – 426 =
а) 312
б) 123
в) 213
986 – 655 =
а) 231
б) 331
в) 132
842 – 631 =
а) 121
б) 112
в) 211
– Давайте
визначимо нашу сьогоднішню продуктивність праці.
-
Скільки балів ви
набрали?
Мені було приємно працювати з вами. Дякую вам за
співпрацю.
Х. Домашнє завдання.
с.66 – правило,
с.67 - № 428, 429.
с.67 - № 427 (в.р.)
Урок літературного читання в 3 класі
на тему:
«Л.І. Глібов байка «Коник-стрибунець»
Вчитель початкових класів
Мельник Тетяна Миколаївна
Тема. Л.Глібов байка «Коник-стрибунець»
Мета. Розширити знання дітей
про життя та творчість Л.І.Глібова, продовжити знайомити учнів із жанром байки,
вчити передавати в інтонації характери дійових осіб, оцінювати їхні вчинки,
виявляти мотиви їхньої поведінки; розвивати творчу уяву, допитливість, увагу,
зв’язне мовлення, артикуляційні здібності; виховувати бережне ставлення до
природи та комах, виховувати цілеспрямованість у досягненні поставленої мети .
Тип уроку: комбінований.
Інтерактивні
технології : Елементи ейдетики, «асоціативний кущ», робота в парах, в малих групах.
Проектна діяльність:
- довідкове бюро (біографія та байки
Л.І.Глібова);
- театральна (інсценізація байок);
- живопис (ілюстрації до байки «Коник стрибунець»);
- ентомологи (повідомлення про комах).
Обладнання: портрет
Л.Глібова, предметні малюнки: Коника, Мурашки, ілюстрації до байок Л.І.Глібова,
виставка книжок, картки для розвитку
техніки читання, костюми мурашки та коника, аудіо запис байки «Коник-стрибунець»,
«Голоси природи», папка «Проект «Герої байок Л.І.Глібова».
Хід уроку
I. Організація класу
1. Привітання.
До
нас сьогодні завітало дуже багато гостей, щоб подивитися, як ви працюєте.
Поверніться і привітайтесь.
2. Установка на позитивний настрій.
-
Діти, на парті у вас лежить білий папірець. Запишіть на ньому про те, що вас сьогодні засмутило або щось вам
зіпсувало настрій, а, можливо, вам щось не сподобалось.
-
Помніть цей листочок і викиньте. Всі наші прикрощі, погані та сумні думки ми
залишаємо і викидаємо.
Отже,
наш урок буде приносити нам тільки радість.
Кожен
день, кожен урок нам приносить радість і задоволення, тож давайте посміхнемось
один одному. У всіх гарний настрій? Дуже добре!
2. Правила успішного уроку.
- Для
того, щоб розпочати нашу роботу і всім було тут приємно і комфортно, щоб ми
один одного чули – давайте повторимо наші правила, які повторюємо завжди і
пам’ятаємо.
-
Що треба робити, щоб урок був успішним, щоб нам було приємно працювати?
(Відповіді дітей).
Наші
правила:
- бути позитивним;
-
бути активним;
-
говорити тільки по темі;
-
не критикувати;
-
говорити те, що думаєш;
-
говорити по черзі
-
бути толерантним (поважати думку інших)
-
слухати і чути
-
гарно себе поводити.
Отже,
це правила нашої роботи. Сподіваюсь, що сьогодні на уроці всі будуть про них
пам’ятати.
II. Вправи на розчитування та артикуляцію.
-
Але перш ніж розпочати вивчати матеріал уроку, давайте зробимо розминку для
наших ротиків, щоб вони були слухняними.
1. Артикуляційна зарядка.
Попросимо
тиші – ц-ц-ц.
Розженемо
галасливих птахів – кш-кш-кш.
Дзюркоче
вода у струмочку – дз-дз-дз.
Загуркотів
у полі трактор – р-р-р.
Закаркали
ворони – кар-кар-кар.
2. Чистомовка.
Жу-жу-жу
– вам мурашку покажу.
Жі-жі-жі
– гострі точимо ножі.
Зу-зу-зу
– погодуй мою козу.
Са-са-са
– укусила ніс оса.
Ра-ра-ра
– ми весела дітвора.
3. Розчитування.
А) Вправи на розвиток периферичного зору
На парті у вас лежить незвичний листочок. Дивлячись у центр листка, де
крапка, назвіть швидко цифри від 1 до 9.
Б)Робота з складовими таблицями ( №1)
- Як
падає листочок з дерева – зверху вниз, так і ми читаємо колонки: мовчки, пошепки,
голосно.
ІІІ. Актуалізація опорних
знань.
1.Сьогодні ми з вами на уроці поговоримо
про байку.
2. «Асоціативний кущ» ( На дошці
напис – Байка)
-
Які асоціації вам спадають на думку, коли ви чуєте слово байка?
3. Бліцопитування.
Діти, пригадайте, що таке байка?
(Байка – це
невеликий віршований або прозовий твір повчального змісту.)
Хто
найчастіше буває героями байки?
(Найчастіше героями байок бувають звірі і рослини.)
- З творчістю якого байкаря ми почали
знайомитись на минулому уроці?
(Ми почали знайомитись з творчістю
Леоніда Глібова)
4. Що
цікавого ви дізнались про життя і творчість Леоніда Глібова?
А
допоможе нам у цьому „ Довідкове бюро ”.
(Слово надається „ Довідковому бюро”.)
1. Леонід Глібов народився у с. Веселий Поділ
на Полтавщині.
2. У дитинстві був веселим і жвавим.
Найбільше він любив доглядати за
квітами., за що його родичі називали
«Льолик- квітчастий кролик»
3. Навчаючись у гімназії, тринадцятирічний
хлопчик так засумував за рідною домівкою, що всю тугу вилив у своєму першому
вірші „Сон”. Друзям цей вірш дуже сподобався.
4. Леонід Іванович
дуже любив дітей. Деякий час працював учителем історії та географії. Про нього
залишилися спогади, як про хорошого вчителя.
5. Хвороба серця та
астма підірвали здоров’я Леоніда Івановича Глібова.
6. Втративши зір, він
продовжував писати під лінійку з лупою.
7. Глібов написав
багато жартівливих пісеньок, віршованих загадок та
акровіршів для
дітей. Друкував він їх під псевдонімом дідусь Кенир.
- Так, діти, Л.І.Глібов
залишив після себе дуже великий спадок: байки,
вірші - загадки, акровірші,які дуже
подобаються дітям (звернути увагу на виставку книжок).
IV. Підготовка до сприймання нового матеріалу
- Сьогодні
ми продовжимо знайомитись з байками Леоніда Глібова, і познайомимось ще з
однією байкою «Коник-стрибунець»
1. Відгадування загадок.
-
Герої нашої байки, на відміну від попередньої, мають спільну ознаку – вони
комахи. А які – дізнаєтесь, відгадавши загадки.
а) Стрибає
пружинка –
Зелена
в неї спинка –
З
трави на стебелинку,
З
гілки на стежинку. ( Коник-стрибунець)
б) Прийшли
робітники без сокир,
Побудували
будинок без кутів.(Мурахи).
2. Самостійна пошукова діяльність.
-
Молодці! А чи доводилося вам бачити цих комах, спостерігати за їхньою
поведінкою?
-
Де живуть мурахи? Що ви знаєте про цих комах?
(
повідомлення «ентомологів»)
Мурашок на нашій планеті налічується
понад 12 тис. видів. Зазвичай вони живуть великими колоніями. Вже через декілька днів після виходу мурахи з
кокону перед робочою мурахою виникає
можливість вибору професії. Одні мурахи стають няньками, а інші беруть участь у
будівництві мурашника, треті чистять мурашник та інше. Значна частина мурах
може майже все життя залишатися при виконанні одних і тих обов’язків.
- А що ви знаєте про коників? Де вони живуть?
Коники добре чують. Їхні "вуха" розміщені на
ніжках. За допомогою вусиків коники дізнаються про те, що відбувається
навкруги. Відчувають запахи. І вдень, і вночі можна почути, як голосно цвіркоче
коник. Це він тре одне крило об інше. Так коники перемовляються між собою.
За
зовнішнім виглядом коники схожі на листки, тому помітити їх у траві не зовсім
просто. Коники – одні з найкращих стрибунів на далекі відстані. Ці комахи
найбільш активні наприкінці дня та вночі.
V. Сприймання нового матеріалу.
1. Слухання байки. Перевірка первинного сприймання.
- Мураха і Коник-стрибунець є персонажами нашої байки.
-
Прослухайте її і скажіть, з яким проханням звернувся Коник до Мурахи?
-
Хто з них був працьовитим? А хто – безтурботним?
Аудізапис байки «Коник-стрибунець».
-
Хто з них був працьовитим? А хто – безтурботним?
2. Словникова робота.
§
Досхочу – багато;
§
розкошував – вів багате, розкішне життя, жив у
достатку
§
не вгаваючи, співав – не перестаючи;
§
непереливки тому – скрутно, дуже погано;
§
гопак – народний танець.
§
проворний – швидкий
§
байдуже – не звертав уваги ні на що
-
Прослухайте як правильно читаються ці слова.
-
Які з них вам незнайомі?
-
Почитаємо слова «дощиком».
-
Тепер спочатку разом всі дівчатка. Тепер хлопчики.
4.Мовчазне читання. Робота
в групах.
Завдання:
І група - знайдіть опис коника.
ІІ група – поясніть, що означають слова "вдатний
молодець"? (здібний)
ІІІ група – поміркуйте, чому коника названо "проворний
стрибунець"?
Фізкультхвилинка.
Гопачок
5.
Повторне перечитування байки.
o
А як описав життя Коника Л. Глібов? Прочитайте.
o
Як змінилась поведінка Коника? З чим це
пов'язано?
o
Попробуємо передати ці зміни голосом,
перечитаємо байку в особах.
6. Робота з
піктограмою (елементи ейдетики)
а) Складання опорних піктограм (в парах) до байки.
б) Переказ байки з опорою на піктограму.
7. Елементарна
характеристика головних героїв.
І група - пофантазуйте, як провела літо Мураха?
ІІ група – поміркуйте, якими зображено в байці Мураху, Коника.
ІІІ група - серед записаних слів знайдіть ті, які характеризують
Мураху, Коника?
Розумний веселий
байдужий розсудливий
поміркований лінивий
гультяй працьовитий
байдужий розсудливий
поміркований лінивий
гультяй працьовитий
§
Кого схвалює автор, а кого засуджує?
§
Кого мав на увазі байкар Л. Глібов, розповідаючи
про Коника і Мураху?
§
Від чого застерігає байка?
Байкар гостро й дотепно висміює
ледарів, коників-нероб, що ведуть паразитичне життя.
Дуже мудро, по-народному дотепно, без
жалю відповідає Мураха Конику :
Проспівав ти літо Боже,
Вдача вже твоя така,
А тепер танцюй, небоже,
На морозі гопака.
Вдача вже твоя така,
А тепер танцюй, небоже,
На морозі гопака.
Справді народ осуджує гультяїв та
нероб, часто висміює їхню легковажність та бездіяльність.
8. Робота
над ілюстрацією.
Підберіть до кожного малюнка текст
байки.
9. Творча
робота.
Байка "Коник-Стрибунець"
була написана в ті часи (1890 р.), коли у селі кожен господар ще з осені дбав
про урожай, робив запаси на цілий рік, щоб вистачило до нового хліба. Адже
магазини, як зараз, тоді були тільки у містах, куди не завжди хазяїн мав змогу
поїхати.. А прийняти на зиму чужу людину, це означало наразити своїх рідних на
небезпеку злиднів або й голоду.
Зараз часи інші. Голод нікому не
загрожує. Чи змінилось наше ставлення до Коників-Стрибунців?
Подумайте і скажіть, як би
вчинили ви на місці Мурахи? (Міркування
дітей).
o
Чого міг навчити Мураха Коника-Стрибунця?
o
А що міг перейняти Мураха у веселого співунця?
Можливо, ці вірші допоможуть вам
знайти відповідь (тексти у кожного учня)
Мурашки думають
про зиму
Знайшов мурашка гарну бадилину,
Везе-везе...везе-везе...
І так, і сяк, і вгору, і в долину!-
Така важка, ніяк не доповзе.
Прийшла на поміч різна комашина,
Ще й коника гукнули стрибунця.
Три дні, три ночі царство мурашине
Рубало бадилину на дровця.
Знайшов мурашка гарну бадилину,
Везе-везе...везе-везе...
І так, і сяк, і вгору, і в долину!-
Така важка, ніяк не доповзе.
Прийшла на поміч різна комашина,
Ще й коника гукнули стрибунця.
Три дні, три ночі царство мурашине
Рубало бадилину на дровця.
Чи співа пісень мурашка?
Чи співа пісень мурашка,
Нам дізнатись дуже важко.
Я гадаю, що співа!
В неї пісня трудова.
Бо без пісні до роботи,
І в мурах нема охоти.
Чи співа пісень мурашка,
Нам дізнатись дуже важко.
Я гадаю, що співа!
В неї пісня трудова.
Бо без пісні до роботи,
І в мурах нема охоти.
VI. Підсумок
уроку.
- Які недоліки людського характеру засуджує байкар?
(Байкар засуджує лінь, легковажність.)
- Які прислів’я про працю ви знаєте?
(Бджола мала, а й та працює.
Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
Маленька праця краща за велика безділля.)
Ми
вже знаємо, що в байках засуджувалися негативні риси людей.
Діти,
у вас на партах лежать аркуші паперу. Запишіть, будь ласка, чого
навчила
вас ця байка.
VII. Домашнє завдання.
А) Вивчити байку напам'ять.
Б) Скласти казку "Як Мурашки
перевиховали Коника-Стрибунця".
Комментариев нет:
Отправить комментарий